Standard BSH (BRI)

PLEMENNÝ  STANDARD  BRITSKÉ  KOČKY (BSH)

Typ - kompaktní vyváženě stavěná a silná kočka se statnou a svalnatou postavou, širokým hrudníkem a silnýma krátkýma rovnýma nohama a kulatými tlapami. Její ocas je na začátku tlustý a na konci zakulacený. Tato kočka má kulatou hlavu s prostorem mezi malýma ušima. Jejími dalšími znaky jsou kulaté tváře, masivní brada, velké kulaté a široce otevřené oči, krátký široký nos a krátká hustá (plyšová) srst.

Hlava - britská kočka má kulatý obličej s plnými tvářemi, širokou lebkou a s kostmi se zaoblenou strukturou. Hlavu nese krátký tlustý krk. Nos by měl být krátký, široký a rovný. Profil se zakulaceným čelem přechází v krátký rovný nos s přechodem (posazením nosu), který není zalomený (žádný "stop"), nýbrž lehce klenutý. Brada musí být plná, silná a široká. Chrup do sebe musí dobře zapadat. Linie mezi nosem a bradou by měla být rovná. Uši jsou malé, široké ve svém základě a zakulacené na horní straně a musí být umístněny tak, aby nerušily kontury hlavy. Vnější strana musí být ochlupená, vnitřní strana méně. Oči jsou velké, kulaté, do široka otevřené, posazené daleko od sebe, horizontálně umístněné, bez sebemenšího náznaku sklonu k orientálnímu tvaru.

Postava - Kompaktní postavu tvoří krátké rovné tělo s hlubokým hrudníkem a nízkým těžištěm. Tělo by mělo být masivnější než ramena, postava středně velká až velká. Nohy by měly být krátké, rovné a silné se zakulacenými tlapkami. Ocas je tlustý, střední délky, širší v základě než na zakulaceném konci.

Srst - měla by být krátká, na dotek silná a vitální.

Barva očí - koťata mají oči vždy modré. Ve věku zhruba šesti týdnů se barva začne měnit a jakmile kočka dosáhne věku 10 měsíců, měla by mít oči již zcela vybarvené. V průběhu stárnutí ztrácí pigment v očích na intenzitě, letité oranžovo-oké kočky pak mají většinou oči zlaté až žlutavé. 

Britská kočka se chová ve všech existujících barevných verzích. Jednobarevné kočky mají většinou ve velmi mladém věku světlý tabby vzor, tzv. "stínovou kresbu - ghostmarking". Jak zvíře stárne, tento vzor postupně bledne a již není na srsti tolik patrný. Někdy se stává, že vzory zůstanou částěčně viditelné i u dospělého zvířete, a to zejména na ocase a zřídka i na tlapkách. Na výstavě se stínovým kresbám nepřikládá příliš velký význam, hlavně u mladých zvířat.

Genetika červené barvy

Červená barva (a její odvozené barvy) se nedědí podle dominantních a recesivních genů, ale podle pohlaví. Každá kočka má dva chromozomy X (XX) a kocour jeden chromozom X a jeden chromozom Y. Geny, které určují barvu srsti, se nacházejí v chromozomech X. Chromozomy Y jsou, co se barvy týče, prázdné. Dědičnost červené barvy tedy závisí pouze na chromozomech X. V jednom chromozomu se nemohou současně vyskytovat dva různé druhy melaninu. Gen obsahuje jen phaeo­melanin. Genetickým symbolem pro phaeomelanin (červe­ná nebo její zředěná verze krémová) je O. Z toho vyplývá, že kocouři mohou získat barvu pouze od své matky: od ní obdrží gen X, od otce mají „bezbarvý“ gen Y, který určuje jejich samčí pohlaví. Je-li matka červená (XOXO), pak jsou všichni jí narození kocouři také červení (YXO).

 BRITSKÁ  KOČKA  ČERVENÁ - BRI d

Červenou barvu způsobuje phaeomelanin. U tohoto druhu pigmentu má gen non-aguti (bez kresby) jen nepatrný vliv, proto tabby vzor občas prosvítá i přesto, že kočka není aguti (tedy viditelně tabby). Vyšlechtit rovnoměrně zbarvená zvířata je u červených koček velmi těžké. Krémová barva je zředěnou verzí barvy červené. 

Červené zbarvení je velmi atraktivní a oblíbené, ale také chovatelsky obtížné. Existuje mnoho odstínů červeného zbarvení, od světle oranžové až po mahagonovou. Jednou z vlastností červené barvy je to, že gen pro tuto barvu částečně blokuje působení genu pro jednotné zbarvení srsti bez kresby. V důsledku toho má každá jednobarevně červená kočka více nebo méně vyjádřenou kresbu. 

Dokonale jednobarevná červená kočka je velmi vzácná.

 MRAMOROVANÁ - CLASSIC TABBY - BLOTCHED - BRI d 22

Kočky s tímto vzorem musí mít stejně široké kroužky na ocase a stejné kroužky by se měly objevit také na jejich tlapkách. Kolem krku a též na nejvrchnější části hrudníku by kočka měla mít přerušované kruhy a na zadní straně hlavy výrazný pruh, který vytváří ve výšce ramen na obou stranách vzor podobný motýlu. Uprostřed křídel tohoto "motýla" by se měla nacházet výrazná tečka. Směrem k ocasu se pak táhne široký pruh a spolu s ním paralelně dva užší pruhy přerušované základní barvou.

Tmavší barevný proužek ukazuje skutečnou barvu zvířete.

Pro mramorovaný vzor je také charakteristický ústřicový vzor na obou slabinách, orámovaný jedním nebo více uzavřenými kruhy. Tento ústřicový vzor by měl být na obou stranách identický. Na břiše se tečky nacházet nemusí. Na přední části hlavy by se mělo rýsovat zřetelné M a od vnějšího koutku oka by měla směřovat linka směrem ven. Vzory musí být ostře ohraničeny a též by měly být dostatečně kontrastní k základní barvě. Mramorovaný tabby vzor je podle mnoha chovatelů britských koček vzorem nejpůsobivějším. 

 TYGROVANÁ - MACKEREL TABBY - BRI d 23

Je to nejstarší, původní typ kresby, z něhož se mutacemi vyvinuly všechny ostatní kresby. Jsou pro něj charakteristické vertikální pruhy probíhající po trupu.

TEČKOVANÁ - TABBY  aneb  SPOTTED  TABBY - BRI d 24

Skvrny nebo tečky jsou způsobeny dominantně dědičným Sp genem. Tečkovaná kočka by měla na hlavě, tlapkách, hrudi i na břiše vykazovat stejný vzor jako kočka s mramorovanou nebo tygrovanou kresbou, po stranách a na zádech však musí mít zřetelně ohraničený tečkovaný vzor. 

HABEŠSKÁ KRESBA - TICKED TABBY - BRI d 25

Tato kresba spočívá ve zvláštním zbarvení chlupů. Každý chlup obsahuje dva až tři proužky. Světlé proužky se střídají s tmavými a dávají kočce její typický přírodní vzhled. 

"Britská kočka je plemenné zvíře, které má výsadní právo na svůj vzhled. Chovat plemennou kočku znamená, že se musíte snažit o zlepšení rasy - a nikoli o pouhé rozmnožování."

Seznam použité literatury: Verhoef-Verhallen E.: Britská kočka, Říhová M.: Chov koček

Krevní skupiny: